You are currently viewing نحوه ساختمان سازی | ساخت ساختمان در کرج | بتن بهار

نحوه ساختمان سازی | ساخت ساختمان در کرج | بتن بهار

نحوه ساختمان سازی: کرج بعد از پایتخت ایران( تهران) بزرگترین شهری است که مردم به آنجا مهاجرت می‌کنند، از این رو چگونگی ساختن یک ساختمان در این شهر بسیار مهم است. با توجه به قرار گرفتن ساختمان ها در شهر کرج، نحوه‌ی ساختن یک ساختمان با آرامش و رضایت ساکنین آن رابطه‌ی مستقیم دارد.

نحوه ساختمان سازی | ساخت ساختمان در کرج | بتن بهار

ساختمان ها به خصوص خانه‌ها برای تامین امنیت انسان‌ها بسیار ضروری هستند. خانه را می‌شود حریمی برای عینیت بخشیدن به مفهوم خانواده دانست؛ از این رو ساختن ساختمان بر اساس اصول فرهنگی حاکم بر جامعه ضروری و حائز اهمیت است.

بنا ساختمان

بنای یک ساختمان و مصالحی که برای ساخت آن استفاده می شود برای در امان ماندن از خطرات طبیعی مانند سیل و زلزله مهم است؛ باید ساختمان به نحوی ساخته شود که از ساکنینی که در آن ساختمان کار یا زندگی می کنند محافظت کند. شهر کرج هم از نظر مقاومت در برابر بلای طبیعی مانند زلزله و سیل در وضعیت نامناسبی قرار دارد پس طریقه صحیح ساختمان سازی و استفاده از مصالح باکیفیت بسیار حائز اهمیت است.

ساختمان ها شامل مراکز درمانی مثل بیمارستان‌ها، مراکز کمک رسانی، مخابرات، برج‌های مراقبت، مراکز آتش نشانی و … می باشند.

خدمات و امکانات در شهر کرج در حد یک استان نیست در حالی که گفته شد شهر‌کرج مهاجر پذیر و روز به روز به تعداد شهروندان آن اضافه می‌شود.

شهروندانی که در کرج زندگی می کنند باید برای یک بیمارستان خوب به تهران سفر کنند؛ بنابراین باید ساخت و سازها در این شهر افزایش پیدا کند تا شهروندان کرجی دچار مشکل نشوند.

ساختمان های کرج

ساختمان‌هایی که در این شهر ساخته شده‌اند بر اساس اصول و قوانین ساخت و ساز هستند اما در شهرک های اطراف آن بعضی ساختمان‌ها ممکن است سند و پایان کار نداشته باشند مثلاً برای جواز دو طبقه چهار طبقه ساخته می‌شود که این یک مشکل جدی برای بلای طبیعی ای مثل زلزله است.

برای اینکه برای ساختمان سازی بخواهیم مراحل استاندارد آن را طی کنیم با سختی های زیادی رو به رو هستیم که اگر از آن‌ها اطلاع پیدا کنیم به ارزشهای مادی و همچنین معنوی ساختمان‌سازی پی می بریم.

از این رو بهتر است از مصالح ساختمانی جدید استفاده کنیم. صنعت ساختمان سازی و مصالح ساختمانی روز به روز با پیشرفت چشمگیری مواجه است.

ساختمان‌ها محیط را به دو بخش بیرون و درون تقسیم می کنند. ساختمان هایی هستند که از نظر بلندی از اندازه معینی بلندتر هستند که به آنها ساختمان‌های بلند مرتبه می گویند.

ساخت آپارتمان در کرج | قیمت ساخت خانه | بتن بهار

در ایران به ساختمان هایی که بالاتر از ۶ طبقه هستند ساختمان بلند مرتبه می گویند، این ساختمان ها یک اسم دیگری هم دارند که به آنها اصطلاحاً برج یا آسمان خراش گفته می‌شود. ساختمان های گسترده و مغتنم بیشتر عمارت نامیده می شوند.

ساختمان سازی در کرج

شالوده چیست؟

شالوده یا همان بنای ساختمان به دو دسته‌ی ساختمان های بتنی و ساختمان های فلزی تقسیم می شوند، که هر کدام از این ها مزیت ها و معایبی دارند؛ ساختمان های بتنی از سیمان شن ماسه و فولاد ساخته می شوند اما ساختمان های فلزی بیشتر برای ساختن استوانه های یک ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و از تیرآهن های دوبلی آبان I پهن های تکی استفاده می کنند.

مزایای ساختمان‌ فلزی

یکی از مزایای ساختمان‌های فلزی مقاومت بالای آن‌هاست و یکی از معایب آن هم این است که در برابر حرارت ضعیف هستند اگر دمای اسکلت فلزی به حدود مثلاً ۶۰۰ درجه سانتیگراد برسد بالانس ساختمان دچار تهدید می شود.

مراحل ساختمان سازی در کرج

برای ساختن هر ساختمانی باید یک سری از مراحل طی بشود که به چند مرحله اشاره می‌کنیم.

اولین مرحله آن درخواست صدور پروانه ساختمان است.

برای ساختن ساختمان در شهر کرج ضروری است که در ابتدا موجر به شهرداری کرج رجوع کند و برای صدور پروانه ساختمان درخواست بدهد.

در مرحله بعدی موجر یا همان مالک به معماری که از سازمان نظام مهندسی گواهی اشتغال را گرفته رجوع می‌کند و معمار هم با توجه به قوانینی که در نظام مهندسی وجود دارد و طبق دستور نقشه و همچنین خواسته‌ی مالک نقشه های ساختمان را طرح ریزی میکند.

در مرحله بعد مهندس معمار باید از شهرداری اخذ تاییدیه را بگیرد و بعد موجر به مهندس سازه که آن هم دارای پروانه اشتغال به کار است رجوع می کند و در مرحله بعدی نقشه های تاسیسات مکانیکی (مثل لوله کشی آب و فاضلاب و …) و همچنین نقشه‌های تأسیسات برقی تهیه می‌شود و بعد هم مهندس ناظر ساختمان انتخاب می‌شود.

همانطور که برای شروع ساختن احتیاج به دریافت مجوز از شهرداری است برای پایان کار هم نیاز است که شهرداری آن را تایید کند و مجوز پایان کار صادر شود.

دیدگاهتان را بنویسید