جزئیات ساختمان سازی | ساخت سازه در کرج | بتن بهار

جزئیات ساختمان سازی | ساخت سازه در کرج | بتن بهار

جزئیات ساختمان سازی: شرکت ساختمان سازی بتن بهار آماده خدمات رسانی در کلیه امور پیمانکاری ساختمان با کادری مجرب و با تجربه به تمام نقاط کرج می باشد.  شرکت ساختمان سازی بتن بهاربا داشتن بیش از چندین سال سابقه در ضمینه ارائه کلیه خدمات عمرانی ،شامل کلیه خدمات ساختمانی، طراحی ، نظارت ، اجرای فونداسیون ، ساخت اسکلت فلزی و بتنی ، صفت کاری و نازک کاری ساختمان در خدمت شما مشتریان می باشد.

جزئیات ساختمان سازی | ساخت سازه در کرج | بتن بهار

تعريف کلی بتن:برای تعریف بتن تعاریف مختلفی شده است اما یک تعریف ساده از این ماده بخواهیم داشته باشیم بتن ترکیبی از مصالح زیراست:

  • سیمان
  • شن
  • ماسه
  • آب

بجز ترکیباتی که در بالا گفتیم مواد و افزودنی های خاص دیگری هم به این ماده ارزشمند و مهم در ساختمان سازی اضافه می شود. بتنی که تازه است یک حالت نرم و خمیری دارد این ماده تا زمانی که نرم هست می توان آن را به هر شکل دلخواهی که ممی خواهیم در بیاوریم و پس از گذشت زمان این ماده خمیری سفت و بسیار سخت می شود.

ساختمان سازی | مراحل ساختمان سازی | شرکت بتن بهار

ساختمان سازی در کرج

فولاد چیست؟

فولاد یک آلیاژ تشکل شده است  از آهن و کربن و بعضی عناصر دیگر می باشد. میزان کربنی که در این آلیاژ به کار می رود بسیار مهم می باشد چون میزان استحکام و مقاومت، میزان جوش پذیری و حتی شکل گرفتن بسیار نقش دارد و خیلی با اهمیت است.

میل گرد چیست؟

میل گردها به فولاد های گفته می شود که با یک سطح مقطع گرد می باشند. این آلیاژ در صنعت ساختمان سازی بسیار با اهمیت و برای استحکام و پیش برد پروژه نقش اساسی دارد.

میل گرد فولادی چرا در بتن به کار گرفته می شود؟

می توان گفت که بتن با اینکه در مقابل فشاری که به آن  وارد می شود مقاوم  در مقاومت کششی است مقاومت کششی 10 برابر از مقاومت بتن کمتر می باشد. از بین می توان برای قطعاتت تحت فشار در ساختمان مثل پی ساختمان و ستون ها بسیار پر کاربرد است ولی متأسفانه مقاومت کششی آن بسیار پایین است که نباید به تنهایی در ساختمان به کار برود. با استفاده از میل گرد دیگر دچار محدودیت در بتن نمی شویم و ومقاومت کششی آن نیز زیاد می شود و وقتی میل گرد در آن به کار می رود دیگر به آن بتن مسلح یا بتن آرمه نام دارد.

انواع میل گردها بر اساس شکل ظاهری:

میل گردها از نظر ظاهر را می شود به دو شکل تقسیم می کننند که به شکل زیر  می باشند:

  • سطح رویه ساده (صاف)
  • سطح رویه ساده (صاف) آجدار

تقسیم بندی میل گردها:

مقاومت مشخصه فولاد اصطلاحی است برای استحکام و مقاومتی که فولاد دربرابر نیروی کششی از خود نشان می دهد .  میل گرد ها  را طبق استاندارد های کشور روسیه هم مانند جدول زیر به سه نوع تقسیم می کنند.

نوع فولاد میل گرد  تنش جاری شدن (N /mm2) تنش گسیختگی (N /mm2) تغییر شکل نسبی در هنگام گسیختگی (درصد)
AI 220 380 25
AII 300 500 19
AIII 400 600 14

 

طول و قطر میل گردها:

سطح مقطع میل گرد ها در هر کشوری ی استاندارد خاصی دارد ولی معمولی ترین استاندارد میل گردها از 6 تا 60 میلی متر می باشد . برای خرید میل گردهای 6 تا 32 میلی متر در بازار به آسانی یافت می شود ولی برای خرید طول بزرگ باید آنها را سفارش داد که ساخته شوند. مععولاً شرکت های تولیدی میل گرد طول آنها را 12 متر و بای آنهی که سطح مقطع 10 میلی متر به صورت کلافی به فروش می رسند.

پیوستگی و مهار میلگرد در بتن:

برای این که بتن بتواند در مقابل فشار و برای اینکه یک پارچه  باشد باید از جسم خارجی مانند میلگرد استفاده شود و باید فضاهای خالی بین میل گردها را با بتن پر کرد که در صورتی که کشید شد مقاومت آن حفظ شود. برای اینکه این مقاومت پایه ها و ستون ها بالا برود باید از میل گرد آجدار استفاده کرد چون میل گرد های صاف مقاومت پایینی از خود نشان می دهند. طبق استاندارد های که در آیین نامه بتن ایران که به نام آبا معروف می باشد استفاده از میل گرد صاف ممنوع می باشد و باید از میل گرد آجد دار استفاده شود.

حفاظت و انبار کردن میل گردها:

اکسید شدن و عبارت ساده زنگ زدن میل گرد ها از مقاومت آنها در ساختمان کم می کند باید آنه را در محیطیبدور از رطوبت و در میحطی خشک نگهداری کرد و حتماً این محیط باید سرپوشیده باشد. باید همه میلگردها بر اساس سطح مقطع تفکیک شده باشند تا کارگران بتواننند به راحتی آنها را پیدا کنند و در حمل و نقل آنها نباید آنها خم شده باشند و باید آنها را به دور از هر گونه آلودگی نگهداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید